Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\pictures\back.gif

ÖKO-csoko

Öko munkaterv 2018-19

Madarak és fák napja 2015

        TeSzedd! 2015

A Föld Órája

2016 

 

Emléktúra a Bakonyban

 

Z ö l d s é g e t   i d e!   2017 Egészségnap 2015-16

 

FRISS, ZÖLD HÍR!
NYERTÜNK!!!

 

Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\kellek\papirgy2.gif

Teszedd 2017

 

Fecskeszámlás


"Kertész leszek, fát nevelek"
klikk


ZÖLD HÉT A SULIBAN 2017
KLIKK
Pályázunk
2019

Madárgyűrűzés a
Magyar Mdáűrtani Egyesület szervezésében

2019-ben is részt vett kerékpáros csapatunk a pannonhalmi arborétumban tartott madárgyűrűzésen.
A programra kerékpárral érkeztünk, így nem csak a madárgyűrűzés élményében vehettünk részt, hanem 30 km-es kerékpártúrát is teljesítettünk.
A mafárgyűrűzésen züldikét, széncinegét, seregélyt, vörösbegyt, harkályt  vehettünk szemügyre "testközelből.
Nagyon élveztük a programot!




2018. április 25-én, a
fenntarthatósági témahét
 keretében a győri Apáczai Kar hallgatói és Dr. Halbritter András tanszékvezető úr foglalkoztak az élelmiszerek változatos felhasználása és a még fogyasztható élelemmel történő takarékosság témaköre iránt érdeklődő diákokkal. A hallgatók 4 csoportot alkottak tanulóinkból, s a gyerekek számára nagyon érdekes és izgalmas, és főleg gyakorlatias tudáselemeket adtak át.
Az egészséges táplálkozás, a zöldségek fontos szerepe és a táplálékkészítés esztétikája mellett foglalkoztak az ételek alapanyagainak takarékos felhasználásával, a keletkező hulladékok természetes utókezelésével is.
Ebből az alkalomból készült iskolánk udvarán egy komposztáló sziget, amit a vetélkedő végén használatba is vettek a csoportok
.

Az interaktív előadásokkal párhuzamosan, a csapatok felváltva zöldség és gyümölcsszobrokat készítettek.

Az alapanyagot és a szükséges eszközöket biztosítottuk számukra. A program végén a hallgatók eredményt hirdettek a versenyző csoportok között.
Minden induló jutalmat kapott, az első helyezett csapat tagjai pedig a Győr-Szabadhegy legmagasabb pontján épült víztoronyba látogattak el.




II. Pannontáj-Sokoró Natúrparki vetélkedő

Iskolánkból 3 csapat jelentkezett a meghirdetett vetélkedőre. A vetélkedő fő célja az volt, hogy a tanulók megismerkedjenek a Pannontáj-Sokoró Natúrpark és a többi Magyarországon található natúrparkban található települések hagyományaival, értékeivel. A 3 fordulóból álló verseny nem iskolai tananyagra épült. A feladatok megoldásához sok internetes búvárkodásra, gyűjtőmunkára, interjúk készítésére volt szükség.

Úgy gondolom, a „természetbúvárok” sok új ismerettel gyarapodtak, betekintést nyertek a natúrparkok munkájába, feladataiba. Az érdekes feladatsorok elvégzése közben remélhetőleg formálódott, tudatosabbá vált közvetlen környezetük iránt érzett felelősségtudatuk.
Tanulócsoportok:
 
Erdei kalandorok: (7. osztály)
·        Balogh Vivien
·        Bártfai Máté
·        Tóth Csongor
·        Tomozi Gábor
BIOBúvárok: (7. osztály)
·        Botos Emma
·        Nagy Szabolcs
·        Takó Tünde
·        Zsiga Daniella
Környezetvédők: (8. osztály)
·        Jankovics Imre
·        Szórádi Liza
·        Tóth Benedek
·        Valiczkó Martin
 

Ezúton is köszönöm a tanulóknak a nagyon szoros mezőnyben elért eredményes munkáját!     Tápszentmiklós, 2018. március 16.  Farkas Mária tanár néni



A Kisalföldi Erdőgazdaság felajánlásának köszönhetően 30 db nyirfacsemetét öltettünk el az iskolaudvaron. Öntözzük, ápoljuk a csemetéket, és reméljük, néhány év múlva szép fehér héjú nyirfasor szegélyezi az udvart. A munkálatokat Váradi Tamás, Pintér Gábor apuka és a nyolcadik osztályosok végezték el. 2018 áprilisában.

Zöldséget ide! 2017
Az iskolaalma programban az idei tanévben is részt vesz iskolánk. Ennek részeként 2017. november 2. hetében  ismét megtartottuk az egészéges percek, finom zöldségek programunkat mindhárom telephelyünkön. A zöldségek előkészítése, tálalása és fogyasztása egyaránt kedves elfoglaltséágot jelentett a gyerekeknek. Íme néhány kép az alkotókról, az alkotásokról és a végén a maradékról.


Te szedd 2017!
Mi szedtük!!!
2017-ben a Te szedd mozgalom szervezői elhalasztották a szokásos tavaszi, májusi nagytakarítást. De csak őszig. És ez sem szegte kedvünket, szeptember 15-én is nagy lelkesedéssel vetettük magunkat a munkába. A 2. tanóra után idultunk legyőzni az ellenséget Láziban, Gyafán és a Lázi-Tsz, Tszm-Gyafa útszakaszokon. Mondhatnám, hogy legyőztük, de az igazság az, hogy ekkora túlerőre nem számítottunk. Annyi szemetet találtunk az útak mentén, amemmyit korábban egyik évben sem. De ez nemhogy elcsüggesztett volna bennünket, éppen ellenkezőleg: serkentette a harci kedvünket. 30 zsáknyi szemetet gyújtöttünk be, amit aztán a győri kummunális szolgáltató a megérdem,elt helyére szállított.
Jó nap volt!
Jót tettünk!








"Kertész leszek, fát nevelek"
A tavasz a faültetés számára legkedvezőbb időszak. A nyolcadikosok önálló kezdeményezéseként az iskola mögötti parkba 6 db gyümölcsfa csemete került.
Még néhány év, és a gyerekek finom cseresznyét, meggyet és barackot szüretelhetmek. Persze jut belőle a mostani nyolcadikosoknak is, ha meglátogatják egykori általános iskolájukat.
A csemetéket köszönjük Balázs Vanessza 8.o. tanulónak, hiszen ő ajándékozta azokat az iskolának, ill. a gyerekeknek.



   
Z Ö L D   H É T   A   S U L I B A N

    2017. március 27-én került megrendezésre iskolánkban, az a környezetvédelmi vetélkedő, melyen a 4 csapat felkészülését a győri Széchenyi István Egyetem Apáczai karának hallgatói segítették.

      A verseny előtt két héttel dr. Halbritter András Albert tanár úr elmondta mire kell számítani, és hogy mi is az a hősokk, vagy a hőkimerülés. A felkészülés további részében elkészültek a plakátok, a prezentációk, az összes csapat körbejárta az iskolát, hogy hogyan tudnánk takarékoskodni.

Következett a verseny. Délelőtt mindenki az utolsó simításokat csinálta a plakátján, utoljára próbálta el a saját bemutatóját. Kettő órakor minden csapat elfoglalta a helyét, majd bejött a zsűri. A négy feladat közül először a takarékoskodás elmondására került sor. Hangzottak el észrevételek a fűtésről, hulladékgyűjtésről, de világításról is. Következő a plakátok bemutatása volt. Érdekesebbnél- érdekesebb, jobbnál- jobb plakátok készültek. Harmadikként a kiselőadások voltak. Esett szó az energiaforrásokról, és az energiatakarékosságról is. Negyedik az elsősegélynyújtás bemutatása volt. Mindenki szabadon választhatott témát. Legtöbben az újraélesztést választották, de volt példa az hősokkra is. Mindenki a saját tudása szerint mutatta be. Az utolsó feladat után a zsűri előzetes pontozás alapján kiválasztotta a nyertes csapatot.

    Mindenki izgatottan várta, hogy ki nyeri meg a fődíjat, egy kirándulást Győrbe, a Mobilisbe. Minden csapat jutalmat kapott valaki narancsot, valaki diákcsemegét. Szerintem nagyon jó volt a verseny, és a felkészülés is.


Francia Szilárd 8. osztály







 Kedves Barátunk!

A Föld édesvízkészlete nem kifogyhatatlan, körforgásának és tisztaságának megőrzése érdekében azonban nagyobb figyelmet kell szentelnünk környezetünk védelmére is. A világ szinte minden állóvize, folyója szennyezett. Jelenünk és az utánunk érkező generációk sorsa múlhat azon, miképpen gazdálkodunk a Föld vízkészleteivel, hogyan óvjuk és hasznosítjuk az élet egyik alapvető elemét. AZ ENSZ 1993-ban március 22-ét jelölte ki a Víz Világnapja dátumaként, melynek célja, hogy gondolkodásunk középpontjába kerüljön ez a természeti kincs. E jeles nap minden évben más és más nézőpontból hívja fel figyelmünket a víz alapvető szerepére. A jövő generációinak is meg kell tanulnia, miért nevezzük kincsnek a tiszta vizet, ezért az idén kiírásra kerülő pályázatok ezen témakör mentén fogalmazódtak meg. Ha nincs tiszta víz, akkor nincs víz. Ha nincs víz, nincs élet. Ilyen egyszerű ez. Éppen ezért 2017-ben a világnap szlogenje a „Szennyvizek? Tiszta vizet!”lett.


a Duna Múzeum csapata

forrás: www.vizvilagnap.hu/#

A bal oldalon látható fotó valójában egy montázs, ami a harmadik osztályosok 5 db alkotásából készült.

Az eredeti munkák az iskola folyosóját díszítik.

Az alkotók:


CSOKONAIS DIÁKOK AZ
ORSZÁGOS FECSKEFELMÉRÉSBEN

molnárfecske- Kókay Szabolcs festménye alapján
Iskolánk tanulói is bekapcsolódtak VÖLGY-HÍD Természetvédelmi Alapítvány által 2017 elején szervezett fecskefészek-számlálási programba, hiszen a fecske a legkedvesebb költöző madarunk, és védelmükhöz elengedhetetlen az állományuk ismerete, ami nem egyszerű. Gyakran csak egy adott ház lakói tudnak arról, hogy valamelyik épületükön fecskepár költ.
A gyerekek lelkesen és nagyon szakszerűen végezték a feladatot. Néyg környékbeli faluban gyűjtötték be az adatokat, amyelyek sajnos nagyon elszomorítóak. Meglepően kevés fecskefészket találtak, és a háztulajdonosok elmondása alapján ezek egy része már évek óta lakatlan is. A gyerekek az adatgyűjtés tapasztalatai és a felnőttekkel folytatott beszélgetéseik alapján megállapították, hogy folxamatosan romlanak a fecskék megtelepedéséhez szükséges életfeltételek, mert szinte jelentéktelen a falvakban  az állattartás ami kedvezne a fecskéknek, és sok ember nem is szíveli a fecskefészeket a lakóházán, ezért leveri azt vagy nem engedi, hogy oda pítsenek a fecskék.

Az adatgyűjtésben kifejtett aktivitásunkért megkaptuk a
FECSKABARÁT ISKOLA
címet és meléktáblát.

füstifecske -Kókay Szabolcs festménye alapján

Fecskebarát címet elnyert iskolák

   Amikor – 2017. február elején – megláttam a felhívást a fecskefészkek megszámlálására, kettős érzés kerített hatalmába. Egyrészt, hogy ehhez a kezdeményezéshez nekünk csatlakozni kell, másrészt pedig attól tartottam, hogy a rövid határidő miatt nem tudjuk teljesíteni. Azután mégis sikerült! Kis iskola vagyunk, de óriási tenni akarással rendelkező tanulóink vannak!

   Amikor a „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítvány honlapján megjelent az eredmény, óriási büszkeséggel töltött el, hogy bár nem vagyunk az első három helyezett intézmény között, de megkapjuk a „FECSKEBARÁT ISKOLA” táblát. Az meg különösen büszkeséggel töltött el, amikor megláttam, hogy Győr-Moson-Sopron Megyében mindössze két iskola vett részt a felmérésben. S az egyik a MI ISKOLÁNK!

Köszönet azoknak a tanulóknak, akik elvégezték a felmérést! Nagyon büszke vagyok rájuk! Az osztályfőnöki dicséret mellett legyen rájuk nagyon büszke minden csokonais nevelő és tanuló, s ők maguk is, hisz egy nemes feladatban részt vettek, ami erősíti ÖKO-iskolai tevékenységünket!

   S nem utolsó sorban köszönet a négy település – Győrasszonyfa, Lázi, Tarjánpuszta és Tápszentmiklós – lakosságának, hogy adatokat szolgáltattak gyermekeinknek!

 

Kuruczné Borbély Márta

A Diák-önkormányzat elnöke

   Március elején pár iskolástársammal útra indultunk a környező falvakba, hogy felkutassuk, hogy nagyjából hány fecskefészek is található egy-egy településen. 

   Sajnálattal láttuk, hogy az évek során nagyon lecsökkent a fészkelőhelyek száma, de még így is elégedettek lehetünk, hiszen az is eredmény, hogy még van ennyi ember, aki nem üldözi el őket. Meglepő módon a négy falu közül a legkisebben találtuk a legtöbb fecskefészket. Úgy gondolom, hogy ez számunkra nem volt nagy munka, hiszen csak egy szombat és egy vasárnap délelőttünket kellett rászánnunk, mégis sokat segíthettünk ezzel a program megálmodójának.Számunkra nagyon érdekes volt a feladat, hisz a számlálás során sok új információt is megtudtunk erről a madárról, amiket eddig nem is gondoltunk.

   Minden szempontból nagyon megérte elmenni és nagyon jó érzéssel töltött el bennünket, hogy a négy falu lakossága sokat segített ebben a munkában.

Tóth Benedek 7. osztályos tanuló

 


Közeleg a tél. A fák már elejtették lombjukat. A költőző madarak rég útra keltek, de jöttek helyettük mások.
És itt vannak a maradó madaraink, a széncinege, az ökörszem, a feketerigó, a sármány és társaik
 akikre nehéz időszak vár a tél beálltával.
Az ő túlélésüket szeretnénk segíteni azzal, hogy mindhárom iskolánkban madáretetőket helyeztünk ki.


A képen Füredi Patrik 8.o. tanulő és Váradi  Tamás asztalos, a madáretetők készítője

Virágokkal csinosítjuk iskolánkat minden tavasszal. A virágokat azonban öntözni es kell, mégpedig rendszresen, ha azt akarjuk, hogy tényleg pompázzanak.

Mi összegyűjtjük ehhez az esővizet egy vashordóba,
és ezt használjuk öntözésre.

Hozzávalók:
  • vashordó,
  • vízköpő az ereszcsatorna lefolyójába,
  • csinos faburkolat

Részlet Márti néni emailezéséből:
Szia!

Regisztráltam az iskolát a Föld órája akcióba.
Kapcsold ki, kérlek arra az órára az elektromos készülékeket. 
Köszönöm! Márti


Ez a levél jött vissza:

Sikeres regisztráció. 

Köszönjük, hogy Te is csatlakoztál a világ legnagyobb önkéntes kezdeményezéséhez, a WWF Föld Órájához! Ütött a Föld Órája! Március 19-én 20:30-kor kapcsold le Te is otthonodban a fényeket, ezzel jelezve, hogy kész vagy kiállni bolygónkért! Mutass példát, mert mostantól nem megy nélküled!
Akciónkat dokumentáltuk is:

Így festett iskolánk a Föld Órája akció pillanatában (órájában)
ELKÉSZÜLT
a szektív hulladékgyűjtő sziget az iskola udvarán
Papírt és műanyagot szelektálhatnak a gyerekek és a felnőttek.
Az akkumulátotokat és elemeket az épületben elhelyezett speciális saválló edénybe gyűjtjük,
hiszen bekapcolódtunk a GyűjtsVelem és PontVelem országos akcióba mi is.


                Aki a győrasszonyfai kultúrterem közelében járt január utolsó csütörtökjének délelőttjén, biztosan felkapta a fejét, hogy mi lehet az a nagy hangoskodás, zenebona, vigalom.

Nem, még nem a szokásos farsangi mulatság hangjait hallhatta, hanem az iskolások kacagásait és két kedves ember előadását, akik sok-sok kidobott szeméttel érkeztek hozzánk.

                A téma korántsem megmosolyogtató, mi mégis gyerekként, felnőttként  nagyon jól szórakoztunk, szinte észrevétlenül tanultunk meg mindent  a hulladékgyűjtés,- szelektálás,- újrahasznosítás fontosságáról, a pénz megfontolt kezeléséről .

Sose gondoltuk volna , milyen érdekes hangszerek készíthetők és szólaltathatók meg a számunkra már feleslegessé vált dolgokból. Annyira jól szórakoztunk, hogy én személy szerint könnyesre nevettem magam, a hasizmaim( mert vannak! J )meg jelezték, hogy rövid időn belül lefáradnak, ha nem hagyom abba a megerőltetésüket. Ezért úgy gondoltam, hogy mindenképpen megköszönöm ezt a fantasztikusan tanítóan szórakoztató napot valakinek.

Először is neked, Szurics Péter tanár bácsi- amiért felkutattad és elhozattad hozzánk ezt a furcsán hasznos csapatot! Köszi!!!

Másodszor meg PityPanninak,az Erdő tündérének, akinek írom a következő levelet:





FÖLD!  Vigyáz(z)unk rád!

„Kedves PityPanni!

Úgy örülünk, hogy veled tarthattunk és végül sikerült meggyógyítanunk Jonatánt, a zenélő almafát.

 Szuper volt, hogy elhoztad nekünk Papír Robit, Szatyor Arankát, Pityóka Pált és Bádog Andort . Az én kedvencem a műanyag külsejű és belsejű, sárga ,műanyag öntözőkanna fejű Szatyor Aranka volt, amikor vásárolni indult a piacra. Képes volt hazacipelni nejlontáskájában még a fél fagyasztott csirkét is, aminek árában megalkudott néhány matematikai számítás kíséretében. Szép volt tőled, hogy odaajándékoztad neki a fonott kosarad- mégis csak praktikusabb egy lyukas nejlontáskánál.

Köszönjük, hogy segíthettünk neked megtisztítani az erdőt, folyókat! Annyira jó volt, hogy megtanítottad a gyerekeknek-minden használható valamire, még a sok, csúnya szemét is. Azért bátorkodom megjegyezni-ezt mi tanító nénik és bácsik is megtesszük az iskolába, de a te tündéri képességeid biztos, hogy elvarázsolták a gyerekeket és mindenki örökre megjegyezte, hogy csak az arra kijelölt kukába dobja a szemetet. Cukik voltak a dalok, a varázsige-még most is a fülembe csengenek.

Kérlek szórd el varázsporodat a Föld összes gyermekére, felnőttjére, hogy megtanulhassák mennyire fontos a környezetvédelem!

    További jóságos napokat kívánok neked szeretettel !

                                                              Tóth J. Szabolcsné Andi tanító néni  Győrasszonyfáról”


Ugye kedves gyerekek, most már ti is megjegyeztétek, hogy a
 
Föld a miénk, vigyázzunk rá!

(A fotókat a GyüjtsVelem Utazó Iskolai Program munkatársai készítették és megjelenteke a program honlapján.

Megkezdte működését a felső tagozatban az
ÖKO-Kommandó.
A csapat főbb tevékenységi köre: Óvja védi az iskola és környezete tisztaságát és rendjét.
Szívügyének tekinti az energiapazarlások megszaüntetését:
ÖKO-Kommandósok:
5.oszt.: Horváth Evelin és Tóth Csongor
6.oszt.: Borbély Ciprián és Jankovics Imre
7.osz.: Szerencsés F. Attila és Barta Adrián
8.oszt.: Horváth Richárd, Bitis Zsuzsanna és Arnóczki Márton


Az OkoIskolai cím átadására ünnepélyes keretek között a budapesti
Móricz Zsigmond Gimnáziumban került sor 2016. január 30-án



Egészségmnap: egészséges életmód,  egészséges táplálékok, káros szenvedélyek (2015-16)
volt a témája a 2015 novemberében megtartott projekthetünknek. A rendezvényünket a meghírdetett plakátversenyünk eredményhirdetésével indítottuk. 17 pályamunka érkezett be, amiket Éva néni és Márk bácsi értékelt. A leszebb munkák küzül következzék itt néhány:
Aztán folytatódott a projekthét vetélkedővel, előadással és zöldségkostolóval.
A vetélkedőben vegyes korosztályú, önkéntesen szerveződő csapatok mérték össze tudásukat.
Meghívott előadónk Szabó Gábor természetvédő volt, a győri Reflex Egyesület tagja:





Az Erdő szép!
Az Erdőt szeretni kell!
Szeretjük az Erdőt!

Egy csodálatosan sikerül természetbarát iskolai program képei: ARADI EMLÉKTÚRA A BAKONYBAN 2016. OKT.2.
és
VILÁG GYALOGLÓ NAP




Az ÖKO gondolkodás része a természetes élelmiszerek, különösen a nagy vitamintartalmú zöldségek fogyasztásának tudatosítása. Ebben az évben is megrendeztük hagyományos zöldségkostoló programunkat. Az ízléásesen tálalt  zöldségek között találtak a diákok, céklát, sárgarépát, uborkát, paprikát is. (20015. október 19.)



 



A gyűjtött papírmennyiség: 7600kg. Ezzel
108 fát
mentettünk meg!


 


 


Bevetésre készen a harmadik osztály

Reszekessen minden útmenti szemét!

Ez nem az összes! Csak a negyede!

Amíg a gyerekek akcióban voltak, az anyukák finom ebédet készítettek.
2015-ben immár a 9. alkalommal mozdul meg a környzetvédelem érdekében a Csokonai.
Az első szemétszedési akkióra 2007-ben került sor, akkor még a Föld napja alkalmából április 22-én. Aztán mi is csatlakoztunk a TeSzedd! programhoz, de a célunk mit sem változott!

Mi megtesszük, amit megtehetünk!

Nosztalgiázzunk egy picit! Íme az első akcióról készült klip:

Mi készülhet hulladékból???

Tiszta környezet, egészség, mozgás, vidámság



Freestyle-show (Levi & Zsombor)

Készítsünk leltárt!
Jön  Jön Jön!
Itt hamarosan egy kisfilmet láthatsz a 2015-ös akcióról
A TeSzedd akciónkat ugyan nem pénteken, hanem hétfőn bonyolítottuk le a beígért 22mm cspadék miatt (ami persze elmaradt), de egyébként változatlan tartalmi és formai keretk között. Iskolánk minden osztály kievette a részét a jóból. A termés 25 zsák szemét lett, amit a kijelölt útvonal mentén négy gyűjtóponton hagytunk. A Közútkezelő innen szállítótta el a legjobb helyre.
Az akció után a gyafai sportpályán a szülői munkaközösség jóvoltából az anyukák által készített finom ebéd (borsóleves és bukta) várta a gyeerekeket. Ebéd után változatos kézműves, sport és látványműsor foglalt le kicsit és nagyot.
 


 


 

Iskolánk benyújtja pályázatát az ÖKO-iskola cím elnyerésére

Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\felhivas.JPG

A madarak és fák napja

    Néhány napja Kozma Ildikó látogatta meg iskolánkat a madarak és fák napja alkalmából. Ő szenvedélyesen gondoskodik a madarakról és elmesélte nekünk, hogy felnevelt egy szajkót. Nem is gondoltuk volna, hogy egy kismadár felnevelése ennyi odafigyeléssel jár. A legmeghatóbb pillanat az volt, amikor szabadon engedte ,,Matyit''. Ildikó néni rendszeresen gyűrűz madarakat a Velencei-tó mellett. Végül felajánlotta, hogy elviszi az érdeklődőket egy tápi bányába, ahol a gyurgyalagok kolóniáját figyelhetjük meg.

    Köszönjük Ildikó néninek ezt a rendkívül színes előadását!

Ugyancsak a madarak és fák napja alkalmából kis csoporttal részt vettünk az MME szervezésében megrendezett madárlesen és odúszemlén, amelyet a pannonhalmi Apátsági Arborétumban tartottak. A csoportunkat Kuruczné Borbély Márta tanár néni vitte el a programra.

Horváth Debóra és Pleszinger Laura 8.o. írása

Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\mad-f-2015\DSCF3469.jpg   Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\mad-f-2015\DSCF3466.jpg  Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\mad-f-2015\DSCF3468.jpg

Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\mad-f-2015\DSCF3456.jpgLeírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\mad-f-2015\mf2015-1.jpgLeírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\mad-f-2015\DSCF3485.jpg

Leírás: Leírás: Leírás: Leírás: D:\web\szelence1\oko\mad-f-2015\DSCF3499.jpg